Advertise in Print | Subscriptions
Published May 27, 2011, 03:25 AM

More than 180 Century Farms honored in 2011

ST. PAUL, Minn.— The Minnesota State Fair and the Minnesota Farm Bureau recognize 185 Minnesota farms as 2011 Century Farms. Qualifying farms have been in continuous family ownership for at least 100 years and are 50 acres or more.

ST. PAUL, Minn.— The Minnesota State Fair and the Minnesota Farm Bureau recognize 185 Minnesota farms as 2011 Century Farms. Qualifying farms have been in continuous family ownership for at least 100 years and are 50 acres or more.

Century Farm families receive a commemorative sign, as well as a certificate signed by the State Fair and Minnesota Farm Bureau presidents and Governor Dayton. Since the program began in 1976, over 9,000 Minnesota farms have been recognized as Century Farms.

2011 Century Farm families are listed by county, then by the farm’s city, family names and year of original purchase:

— Anoka County — Anoka, Ronald R. & Marjorie Paulson, 1911.

— Becker County — Audubon, Albin & Carol Warling, 1911; Ogema, Foltz/Stalberger Family, 1910.

— Benton County — Foley, Ernest & Arlene Lewandowski, 1911, Foley, Eugene & Connie Stauffenecker, 1911; Oak Park, Curt & Abby Johnson, 1908.

— Big Stone County — Beardsley, Dale W. Rook, 1878; Ortonville, Harriet A. Kidman, 1911

— Brown County — Comfrey, Kevin & Jan Rupp, 1909; Hanska, Dennis & Cherry Jeske, 1909; Morgan, Randal & Carol Schroeder Family, 1910; Springfield, Albert R., Arthur A. & Paul A. Anderson, 1899.

— Carver County — Mayer, Ronald Hoese, 1900; New Germany, Robert & Jodie Dobratz, 1902.

— Chippewa County — Milan, Lovehaug/Hockford Family, 1910.

— Chisago County — Harris, Hanson Family Farm, 1907; North Branch, P.O. Lindberg Farm, 1910.

— Clay County — Glyndon, Bradley Crume, 1899; Sabin, Susan (Rosenfeldt) Gruchalla, 1904.

— Cottonwood County — Dundee, Benjamin H. Becker, 1899; Mountain Lake, James E. Franz, 1885; Revere, Roger & Marian Kopperud, 1911; Westbrook, Ronald & Eunice Christensen, 1909.

— Crow Wing County — Brainerd, Segler Family, 1906.

— Dakota County — Randolph, Dean & Sara Taylor, 1909.

— Dodge County — Claremont, Scott & Allison McMartin, 1858; Mantorville, Glen W. Glaus & Marlene A. Glaus, 1910; West Concord, Bruce A. Granger, Kathleen A. Granger, 1911; West Concord, Magdalen A. Hutton, 1891.

— Douglas County — Farwell, Bradley & Lynne Englund, 1902.

— Faribault County — Blue Earth, Weber Family Farm, 1890; Blue Earth, Donald & Joyce Ziegler, 1909; Bricelyn, Charles Thompson & Gloria Thompson 1910

— Fillmore County — Spring Valley, Edward & Susan Dahl, Donald & Alice Dahl 1901; Harmony, Jonathan East & Carolyn East-Grotjohn, 1911.

— Freeborn County — Albert Lea, Richard Stadheim, 1893.

— Grant County — Herman, Klason Family, 1902.

— Hennepin County — Minnetrista, David N. Segner, Renee M. Gothmonn, 865.

— Houston County — Caledonia, Brenda & Martin Pohlman, 1911.

— Itasca County — Jacobson, Burt Family Farm, 1911.

— Jackson County — Alpha, Kenneth W. Peterson, 1910; Lakefield, Kaderabek-Jenness Farm, 1911; Lakefield, Kenneth C. Knutson, 1910; Lakefield, Wesley T. Jones/Pearl E. Jones, 1911; Spirit Lake, John & Alyce Resch, 1911; Windom, Christiansen/Nelson Family Farm, 1911.

— Kanabec County — Sandstone, Nelson’s Bass Lake Farm, 1899.

— Kandiyohi County — Lake Lillian, Vernon & Mary Reins, 1902; Lake Lillian, Vernon & Mary Reins, 1904; Sunberg, Dale & Grace Fladeboe, 1908; Willmar, Balke Family Farm, 1910; Willmar, Halvorson Farm, 1860.

— Koochiching County — International Falls, Ewalds’ Farm, 1911.

— Lac Qui Parle County — Canby, Scott & Ellen Thorson, 1900; Marietta, Greg & Jill Powelson, 1910; Nassau, Edwin & Marilyn Goetsch, 1906; Odessa, Mary & Alfred Andreasen Family Farm, 1911.

— Le Sueur County — Le Center, George & Opal Hartwig, 1910; Waterville, Alan & Rhonda Gehrke, 1907.

— Lincoln County — Elkton, David Mueller, 1887; Ivanhoe, Skorczewski Family Farm, 1883; Lake Benton, Jerome & Beverly Krog, 1908; Ruthton, Kuhlman Family Farm, 1908.

— Lyon County — Marshall, Marc & Sandra Wyffels, 1910; Minneota, Elaine Erickson Wickstrom, 1901.

— Marshall County — Gatzke, Harold Klamar, 1911; Newfolden, The Adlis Farm, 1910; Thief River Falls, Ose-Dyrud Farm, 1911; Thief River Falls, Sharon & Bruce Russell, 1911; Warren, Roley Family, 1908.

— Martin County — Fairmont, Oak Knoll Farm - Merlin Christensen, 1902; Granada, The Tonne Family, 1883; Trimont, Betty M.E. Carlson, 1911; Welcome, Duane A. DaLeske, 1909.

— McLeod County — Glencoe, Orville & Phyllis Brinkman, 1868; Glencoe, Myron H. Michaletz, 1902; Hutchinson, John Mackedanz, 1910; Silver Lake, Gerry, Bea, Greg & Jerad Graczyk, 1883.

Meeker County — Atwater, Donald & Byrnice Peterson, 1909; Atwater, Melvin & Lloye Peterson, 1905; Cosmos, Lorallen & Bonnie Schmeling, 1911.

— Mille Lacs County — Onamia, Dorothy Rohloff, 1910.

— Morrison County —Fort Ripley, Joe & Sandy Schilling, 1911; Royalton, Bob & Peg Wimmer, 1900; Swanville, Joe & Dianne Staricka, 1911.

— Mower County — Blooming Prairie, Jeff & Diana Witt, 1908.

— Murray County — Fulda, George &?Mary Bremer, 1910; Garvin, Luverne I. & Elfrieda W. Carlson, 1911.

— Nicollet County — Nicollet, Judith V. Bode, Linda I. Bode, 1892.

— Nobles County — Dundee, Gregory & Georgia Mathias, 1910; Leota, Harriet Kroontje, 1891; Lismore, Evelyn Reker, 1910.

— Norman County — Gary, Roger & Joyce Kraft, 1904.

— Olmsted County — Pine Island, La Moyne & Lois Bruce Family, 1899; Rochester, Lois M. Haney & Roy A. Haney, 1911; Rochester, Williams Family Partnership, 1863.

— Otter Tail County — Clitherall, Wayne & Linda Rotz, 1875; Dalton, Stanley & Shelley Overgaard, 1910; Parkers Prairie, Donald Potratz, 1909; Pelican Rapids, David & Deb Sjostrom, 1910; Perham, Paul &?Amanda Seedorf, 1905; Vining, Tim & Melanie Hartman, 1891. — Pennington County — Goodridge, Neil C. & Claire Ann R. Liedberg, 1904; Goodridge, Norman & Lorraine Stenvik, 1906.

— Pipestone County — Jasper, Daryl & Janice Conrad, 1897; Pipestone, Long Farm, 1897.

— Polk County — Climax, Richard Terry Moen, 1890; Crookston, Boucher Family, 1897; East Grand Forks, Bratvold Farm, 1886; Euclid, Anthony Salentine, 1882; Fertile, James R. Erikson, 1891; Fosston, Wayne L. Engbretson, 1886; McIntosh, Jim & Carla Ferden, Larry Ferden & Carolyne Hurlburt 1911; Tabor, Jerome Krejci, Mike Krejci, 1910; Winger, Helmer & Verlys Homme, 1910.

— Pope County — Clear Lake, Lerdahl Family, 1910.

— Red Lake County — Plummer, Bernard & Renee Fallon, 1911; Plummer, Howard E. & Bernice L. LaFayette, 1901; Plummer, Michael & Steven Seeger, Nicholas Seeger, 1907.

— Redwood County — Lamberton, Evelyn M. Lang Albers & John T. Albers, 1903; Revere, Percy & Arlette Makarrall, 1910; Sanborn, Levora Stern, 1910; Wabasso, Zimmerman Family, 1911; Walnut Grove, Maas Farm, 1910.

— Renville County — Franklin, Christofher Danielson, 1885; Hector, Carolyn S. Dullum, 1909; Olivia, Thomas A. Kodet, 1910; Sacred Heart, Shirley & Henry Vorlicek, John Lewandowski, 1911.

— Rice County — Faribault, Chappuis Family, 1910; Lonsdale, Jerry & Sue Sevcik Farm, 1910; Medford, Donald & Delores Dierking, 1911; Montgomery, Kenneth R. Kaderlik, 1896.

— Rock County — Ellsworth, Michael & Irene Gacke, 1895; Ellsworth, Lone Tree Heritage Farms L.L.C., 1871; Luverne, Mark & Lisa Ehlers, Betty Ehlers, 1910; Steen, Paulsen Family, 1910.

— Roseau County — Badger, Penas Family, 1905; Greenbush, Jonas & Anna (Peterson) Nelson Farm, 1911; Greenbush, Stenberg Farms, 1909; Roseau, Dokken Family Partnership, 1903; Roseau, Mike & Karen Hagen, 1911; Roseau, LeRoy & Karlene Mattson, 1910; Roseau, Rugland Family, 1896.

— Sherburne County — Clear Lake, Berger Farms, 1901; St. Cloud, Hibbard Farms, 1898; St. Cloud, Kampa Farms, 1908.

— Sibley County — Green Isle, Roger G. & Holly J. Harjes, 1911; Stewart, Nicholas J. & David T. Ludowese, 1911.

— Stearns County — Albany, Christen-Neameyer Farm, 1892; Richmond, David & Lynn Dingmann, 1911; Richmond, Leon & Linda Flint Farm, 1909; Sartell, Kathleen A. Heim, 1873.

— Steele County — Blooming Prairie, Philip & Jennifer Milton, 1909; Ellendale, Bruce F. Kubicek & Rose Ann Kubicek, 1899; Medford, Wheeler Family, 1905; New Richland, Norrine Thompson Jensen & Stanley Thompson, 1902; New Richland, Norrine Thompson Jensen & Stanley Thompson, 1911; Owatonna, Derald & Elvira Middlestadt, 1903; Owatonna, Nielsen Farm, 1910.

— Stevens County — Alberta, Reimers Farm, 1909; Morris, Franklin M. & Agnes E. Miller, 1901.

— Swift County — DeGraff, John & Effie Zurn Family, 1902.

— Todd County — Grey Eagle, Robert & Christine Feierabend, 1910; Long Prairie, David & Beverly Zinter, 1900; Osakis, Bernice (Pauls) Farber, 1911.

— Traverse County — Johnson, Duane Duin, 1911; Wheaton, Roger & Teresa Abraham, 1908

— Wabasha County — Lake City, Ralph J. & Marlene A. Breuer, 1911; Plainview, Graner Family, 1904.

— Wadena County — Wadena, Jim & Joanne Derby, 1911.

— Waseca County — Waseca, Roemhildt Family Farm, 1911; Waseca, Louis Zimmerman, Flora Zimmerman, 1911.

— Watonwan County — Butterfield, Michael & Margaret Zender, 1886.

— Winona County — Houston, Willard E. & Ruth A. Gaedy, 1911; Rushford, Kerry & Faye Heiden, 1885; Utica, Isabelle Timm & Family, 1911; Winona, Richard & Laurene Babler and Sons, 1857.

— Wright County — Buffalo, Dale F. Jans & Karen D. Jans, 1910; Howard Lake, David, Gary, Galen Schlagel & Cindy Laxen, 1884; Howard Lake, Everrett W. & Elaine M. Smith, 1911; Howard Lake, Richard F. & Phyllis M. Smith, 1911; Monticello, Kenneth & Corrine Brevik, 1910.

— Yellow Medicine County — Belview, Jerald & Bergetta Abrahamson, 1906; Granite Falls, Geraldine & Leon Velde, 1911; Wood Lake, John, Loren, Jerry & Jonathan Wolff, 1911.

Tags: